W dniach 16 – 20 października 2018 r. na zaproszenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA) Region Grünberg koło Frankfurtu nad Menem przedstawiciele Regionu IPA Kętrzyn uczestniczyli w corocznym międzynarodowym spotkaniu z okazji święta „Gallusmarkt”, w tym roku przypadały obchody 538 lecia tego święta. W tegorocznej delegacji oprócz przedstawicieli  z naszego regionu w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Regionu IPA Olsztyn. W skład naszej siedmioosobowej delegacji weszli: Adam Ostrowski, Andrzej Żyżyk z małżonką, Wojciech Groch, Piotr Fentoń,  Mieczysław Urbański jako przedstawiciel Regionu IPA Olsztyn oraz Piotr Urbański z Olsztyna jako sympatyk IPA.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli IPA z Wielkiej Brytanii, Belgii oraz USA.W ciągu pięciu dni spędzonych w Grünbergu w przyjacielskim gronie, zawarliśmy nowe znajomości oraz wspominaliśmy wcześniejsze spotkania oraz naszych kolegów, których tym razem zabrakło. W doborowym towarzystwie oraz wspaniałych nastrojach uczestniczyliśmy w spotkaniach z innymi delegacjami jak i miejscowymi policjantami, wymieniając się doświadczeniami jak i również kontaktami. Jak zawsze nasze delegacje mile były witane przez mieszkańców Grünberg.

Przez cały czas pobytu byliśmy otoczeni ciepłą i wspaniałą opieką przez Klausa Schmidt, Piotra Rutkowskiego, Petera Krämera, Dominika Pawliczaka, Karla-Ludwiga Ruckelshauss,  Mike Weba i Darionę Jarzombek, Karla-Otto Bingmann którym za stworzoną atmosferę i gościnność należą się szczególne słowa podziękowania.

Burmistrz Grünberg Pan Frank Ide z miejscowym trunkiem.

Wszystkie delegacje uczestniczące w spotkaniu zawsze mogą liczyć na ciepłe przyjęcie mieszkańców oraz władz miasta Grünberg.
Nasza delegacja wręcza Państwu Sauer upominki z naszego miasta.  Rodzina Sauer zawsze jest przy nas obecna podczas pobytu.

W tegorocznym Gallusmarkt brał udział premier Hesji Pan Volker Bouffier.

Pan Frank Demper Komendant Policji w Grünberg z naszą delegacją.

Corocznie podczas takich spotkań wszystkie delegacje uczestniczą w wyjeździe do ciekawych miejsc organizowanym przez gospodarzy. W tym roku Region IPA Grünberg zorganizował wycieczkę  w rejon granicy Hesji i Turyngii na odcinek dawnej granicy pomiędzy Niemcami wschodnimi, a zachodnimi w pobliżu miejscowości Geisa. Na tym odcinku znajdował się „Alfa Point”, który był punktem obserwacyjnym wojsk amerykańskich strzegących w tym rejonie granicy ze wschodem. W chwili obecnej jest to obiekt muzealny. Można go zwiedzać z przewodnikiem jak również w wyznaczonych punktach  słuchać wspomnień byłych żołnierzy amerykańskich, którzy tu stacjonowali. Opowiadają oni o codziennych patrolach i życiu w koszarach, o ucieczkach ze wschodu na zachód i o tym, że nie mogli uciekinierom pomóc, gdyż jakakolwiek interwencja z ich strony odebrana byłaby przez wojska wschodnioniemieckie jako atak zbrojny.

Nasza delegacja w „Point Alfa” oraz honorowy członek IPA Polska Peter  Krämer w firmowych polarach otrzymanych ze Spółdzielni Pracy Produkcyjno-Handlowej „MAJONEZY”

Tradycją już się stało, że oficjalne zakończenie pobytu wszystkich delegacji miało miejsce w restauracji Runde Ecken Karla-Otto Bingmann, gdzie mieliśmy okazję delektować się wyśmienitym jedzeniem i przyjemność wręczyć pamiątkowe upominki oraz materiały promujące Warmię i Mazury, które  podarowali naszej delegacji Małgorzata Chyziak – Starosta Olsztyński, Jarosław Pieniak – Starosta Kętrzyński, Krzysztof Hećman – Burmistrz Miasta Kętrzyna oraz Piotr Wiśniewski Prezes Zarządu „MAJONEZY” Spółdzielni Pracy Produkcyjno-Handlowej, za co serdecznie dziękujemy.

Kategorie: Wpisy

Dodaj komentarz